skip to Main Content

Atlas evropských slunéček

Slunéčka (brouci čeledi Coccinellidae) jsou známou a oblíbenou skupinou hmyzu. Existuje několik knih o této čeledi, jak pro specialisty-entomology, tak pro přírodovědce bez specifického entomologického vzdělání. Existují různé webové stránky s přehledem fauny slunéček v několika evropských zemích s pěknými fotografiemi. Dosud ale neexistoval žádný terénní průvodce ani obrazový atlas pokrývající všechny druhy ve všech evropských zemích.

Kniha Ladybirds of Europe je tak určena širší veřejnosti se zájmem o přírodu v Evropě, včetně některých oblastí / ostrovů, které sice politicky patří k Evropě, ale představují geograficky vzdálená území s mnoha odlišnými druhy, včetně místních endemitů. Čtenáři zde naleznou aktuální informace o rozšíření jednotlivých druhů v evropských zemích – 196 druhů v kontinentální Evropě a 39 dalších na ostrovech. Popisy druhů jsou velmi krátké a zjednodušené.

Správnost podávaných informací zkontrolovali recenzenti Johan Bogaert a Sami Karjalainen. Dík patří mnoha entomologům a fotografům, kteří sdíleli své fotografie slunéček a učinili tak knihu poučnější i krásnější. I v Evropě žije mnoho malých vzácných druhů, z nichž nebyly k dispozici žádné fotografie, a proto jsme museli vytvořit jejich jedinečné ilustrace.

Protože žádné znalosti nejsou přesné a úplné, další informace o slunéčkách autoři poskytnou na webové stránce http://www.aphidophaga.org/ladybirdsofeurope.

Back To Top