skip to Main Content

Ovlivňuje kondice dravce účinnost výstražného zbarvení kořisti?

Vrabec domácí © Petr Veselý

Dravci se snaží ulovit kořist a kořist by se zase moc ráda tomuto osudu vyhnula. Živočichové, kteří v přírodě hrají roli kořisti, mají k dispozici různé triky, s jejichž pomocí zvyšují své šance. Jedním z nich je i výstražné zbarvení. Nejde o žádné maskování. Potenciální kořist se naopak velice snaží, aby o sobě dala dravci vědět a upozornila ho na to, že je nechutná, nepoživatelná nebo dokonce jedovatá. Takové zbarvení se vyskytuje hlavně u hmyzu, a pak také u žab, plazů, ryb a dalších živočichů.

Výstražné zbarvení není špatnou ochranou. Nakolik je ale účinné a do jaké míry to ovlivňuje kondice a zkušenosti lovícího dravce? Poslední dobou se ukazuje, že když na tom dravci nejsou dobře, a trpí například hlady, tak mohou lovit i výstražně zbarvenou a toxickou kořist. Tyto otázky se rozhodl prověřit Petr Veselý a jeho kolegové z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zaměřili se na vrabce polního (Passer montanus), o němž je známo, že jeho strava často obsahuje nemalou část výstražně zbarvených a také vcelku nechutných slunéček.

Badatelé uskutečnili sérii experimentů, v nichž vrabcům polním nabízeli výstražně zbarvená slunéčka východní (Harmonia axyridis), která jsou u nás nepůvodní a šíří se jako invazní druh. Veselého a jeho spolupracovníky zajímalo, jestli budou vrabci ochotni žrát slunéčka východní, tak jako se živí domácími druhy slunéček. Brali přitom v úvahu stáří vrabců, jejich zkušenosti, a také roční období.

Chování vrabců v experimentech ukázalo, že vrabci polní jsou zřejmě přizpůsobeni ke strávení nechutných slunéček, a že se s takovou stravou dovedou vyrovnat. To jim umožňuje zahrnout slunéčka do svého jídelníčku. Oblíbená pochoutka to pro ně ale podle všeho není. Mladí ptáci se slunéčkům kvůli jejich chemické ochraně pokud možno vyhýbají a starší ptáci je obvykle žerou jenom v období nedostatku hmyzu, tedy v zimě.

Veselý, P., Ernestová, B., Nedvěd, O., & Fuchs, R. (2017). Do predator energy demands or previous exposure influence protection by aposematic coloration of prey?. Current Zoology, 63(3), 259-267. https://academic.oup.com/cz/article/63/3/259/3057022/Do-predator-energy-demands-or-previous-exposure

Back To Top